Tweet/10 Temmuz 2012

Reklamlar

“Tweet/10 Temmuz 2012” için 6 yorum

 1. Teşekkürler Sn. Şengöz,
  Yine tek bir çalışmanın içerisinde, ders niteliğinde pek çok ayrıntı ile, sözün özünü söylemek gerekir ise “nakış gibi işlemişsiniz” grafiği.
  XU100/TL’de bir önceki (03.04.2012) tepe geçilmiş olsa da, sanırım XU100/USD grafiğinde aynı zirve henüz geçilemedi; belki de geçilemeyecek; bunu ömrümüz yeterse göreceğiz.
  USD/TL’de yine sanırım en küçük derecedeki 1-2, 1-2’ler oluşuyor.
  Daha önceki değersizce bir yorumumda Temmuz ayının ortalarını (15-25 Temmuz arası) muhtemel zaman hedefleri olarak belirtilmişti; o tarihler de çok yakın. İMKB100/usd için 23 Temmuz ile başlayan haftayı ve usd/TL için ise 16 Temmuz ile başlayan hafta işaret edilmişti. Yani usd/TL’de kalıbını daha erken tamamlanarak İMKB’den 1 hafta kadar erken hareketine (3.3) başlayacak gibi duruyor, bu cümleden olarak İMKB’deki muhtemel satış dalgasından yaklaşık 1 hafta kadar önce, birileri(?) tarafından USD tarafında pozisyon tutulacağı anlamına gelebilir, bakalım öyle mi olacak?
  Bu arada yabancı aracı kurumlar bir süredir İMKB şirketlerine alım tavsiyelerini, bu aracı kurumların aynı anadan (babası bilinmeyen) kardeşleri olan bazı kredi derecelendirme kuruluşları da kredi notumuzu arttırdılar bir kısmı da arttırabilecekleri beklentisini oluşturdular ve tüm bunlar en uygun zamanda yapıldı ve yapılmakta.
  MSCI Endeksinde 2-4 kırıldı, belki bir olasılık kanala geri dönüş çabası olabilir ama olmayabilir de.
  Daha pek çok unsurlar da var ama şahsım bile yetersiz kapasitemle ince de olsa bir kitapçık yazabileceğim bu konularda daha fazla uzatmaya gerek yok sanırım.
  Görünen o ki bazı tahminci(?)lerin de belirttiği gibi kusursuz bir fırtına geliyor ve sanırım önleme imkanı yok ve aslında önlenmeye de çalışılmamalı anladığım kadarı ile.
  Bununla birlikte, karlarını (haksız kazançlarını) azami seviyeye çekmek amacı ile bu fırtınayı çok daha şiddetli hale getirmeye çalışan ve daha da çalışacak olanların da olduğu da bir gerçek.
  Bu sebeple her ne kadar fırtına engellenemese bile fırtına azdırıcıların oyunlarını görüp anlayıp elimizden geldiği kadar gerekeni yapmak durumundayız.
  Özellikle, yaklaşık 100 yıldır sürdürmeye çalıştığımız “Yurtta Sulh; Dünyada Sulh” prensibinden ne zarar gördük de şimdi bunu terk etme ihtimalleri tartışılabiliyor ve yeni Osmanlıcılık sevdası ile avamda bile savaş arzulama eğilimi artmaya başlayabiliyor?
  Ülkemizin meddi-manevi konumu gereği, Yurtta yani Türkiye’de iç ve dış barışın temini ve sürdürülmeye çalışılması Dünya barışını da beraberinde getireceğinden bizlere çok büyük görev ve sorumluluk düşüyor. Bu konuda yaptığımız ve/veya yapmadığımız şeylerin hesabını vicdanlarımızda gelecek nesillerimize veremeyiz ve pişmanlık cehenneminde sonsuza kadar yanar dururuz diye düşünüyorum değersizce.
  İlla ki bir savaş olacak ise bu savaş şahsi çıkarları uğruna savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı ve barış uğruna mücadele şeklinde bir savaş olmalı.
  Haddi aştım ise affınıza sığınırım.

  Barış ortamının tesisi, temini ve devamı konusunda mücadele eden ve edecek olan herkese kolaylıklar diliyorum.

  Hasan Kutlay Toktaş

  Beğen

 2. Değerli üstadım,
  Minör seviyesindeki 5.dalga boyu için 5=3 ya da 5=0.618*3 boyunu uygun görüyorsunuz.Bunun üst dalgası olan Intermediate (C) 1.minör dalgası 3.minör dalgasından büyük olduğu için “irregular impulse” karakterinde.Demek ki 5.minör dalgası 3.minör’e eşit ya da daha küçük olacak.BU durumda:
  Minör 5=0.500*Minör 3,
  Minör 5=0.382*Minör 3,hatta
  Minör 5=0.236*Minör 3 düşünülemez mi?
  Int.(C)’nin bitimiyle Primary 2 (Daire içinde 2)’de bitecek ve aşağı yönlü en şiddetli dalga olan Primary 3(Daire içinde 3) başlayacak.Primary 3,Int.(C),Minör 5’i kendi yönünde etkileyerek normal hareketini “failure”‘e uğratamaz mı?
  “The forces in the direction of the larger trend are so powerful that the pattern is skewed in that direction”.Guideline not a rule.Bu “Guideline”‘a uygun olarak.
  Saygılarımla,
  Sistemli.

  Beğen

 3. Sn. sistemli,

  Öncelikle sizden küçük bir ricam olacak. Yorumlarınızı ilgili yazının altına yaparsanız sevinirim. Yukarıdaki yorumunuzu Karmaşık Sistemler başlıklı yazının altından, bu mesajla ilgili olduğunu düşünerek buraya taşıdım.

  Bu, hem yazıların kendi içindeki tutarlılığı korumak, hem de ileride okunduğunda tartışmayı izlemek bakımından yararlı olacak.

  5 no’lu dalga için “normal” hedefler 5= %62 x 1 ve 5=1 olarak verilir. Güdük 5. dalga (truncation) normal hedefine ulaşamayan dalgalar için değil, ortodoks tepe (ya da dip) yapan, yani yeni bir en yüksek (ya da en düşük) yapamayan dalgalara verilen isimdir.

  (truncation ve failure birbirinin yerine kullanılan, ancak sanırım kullanılmaması gereken iki kavram. Truncation – ki Türkçe de “güdük” sözcüğü ile karşıladım, ortodoks tepe ya da dipte biten, failure – ki Türkçe’de başarısız sözcüğü ile karşılanması lazım, “normal hedeflere ulaşamayan dalgalar için kullanılmalı.)

  Eşitlik kuralı olarak bilinen kurala göre, itkisel dalgalarda bir (motive) dalga uzar, uzamayan iki dalga eşitliğe meyillidir. (En muhtemel durum budur.) Eşitlik hedefine ulaşılmaması halinde, 5=%62 x 1 ikinci en muhtemel yapıdır.

  Glenn Neely’nin Mastering Elliott Wave isimli kitabında ilginç bir saptama var. Neely’ye göre 1. dalga uzattığı zaman en muhtemel kombinasyon, 3=%61.8 x 1 ve 5= %38.2 x 3. Buna göre U-100 endeksinde “en muhtemel kombinasyona göre” hedef 63,946 oluyor. %23.6 x 1’de sona eren dalga ise aşırı cılız demektir.

  Nedeni, sizin de yukarıdaki mesajda dikkat çektiğiniz üzere, “The forces in the direction of the larger trend are so powerful that the pattern is skewed in that direction”

  Beğen

 4. Değerli üstadım,
  Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.Yeterince aydınlandım.Eğer söz konusu olan 5.en küçük dalga “güdük” ise ya da “aşırı cılız” ise bugün itibariyle yukarı hareket bitmiş,aşağı yönlü büyük dalga başlamış olabilir diye düşünüyorum.
  Saygılarımla,
  Sistemli.

  Beğen

 5. Değerli Hocam, iyilikler diliyorum size ve tüm arkadaşlara.

  Yukarıda yaptığım yorumda her ne kadar “USD/TL’de yine sanırım en küçük derecedeki 1-2, 1-2′ler oluşuyor.” şeklinde bir ifade kullanmışsam da bu ifadeyi kullandığımda ve şu anda da devam eden bir şekilde usd/TL grafiğinde kafamı karıştıran bir üçgen oluşumu benzeri bir durum var ve bu konuda tarafınızdan aydınlatılmak istiyorum ki bugün tarihli sosyonomi.com sayfasında 1 cümle de olsa Dolar Endeksinde düşük momentumlu (ve dolayısı ile geri çekilme ile sonuçlanma ihtimali yüksek) bir ataktan bahsetmeniz bu üçgensel görünüm ihtimalini -ve dolayısı ile kırılmanın aşağıya doğru olma ihtimalini- artırmış durumda. Bu konuda siz ne dersiniz?
  Diğer sorum da altın/ons ile usd/TL ‘de kırılmanın aynı yöne doğru olma ihtimali var mı ve varsa bu hangi sosyonomik altyapıda mümkün?

  Teşekkür ederim, kolaylaştırılmış çalışmalar diliyorum.

  Hasan Kutlay Toktaş

  Beğen

 6. Tuncer Bey iyi günler, bu yazınıza daha önceki yorumumda sizden Türkiye ve/veya Türkler ile ilgili ve özellikle savaşlar ve bu savaşların gelişim sürecimize etkilerini de gösterebilecek şekilde bir çalışma ve grafik hazırlamanıza yönelik talebim olmuştu. Bunu neden istemiştim? Çünkü içerisine çekilmeye çalışıldığımız ve telafisi imkansız zararlara ve torunlarımıza izahatını yapamayacağımız gelişme ve sonuçlara sebep olacağını düşünüyorum; daha doğrusu buna eminim.
  Yeni Osmanlıcılık sevdası ile ve akl-ı selimden uzaklaşarak, haksız kazançlarını katlamak isteyen küresel emperyalist güçlerin oyunlarına gelerek “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” prensibinden vazgeçmemiz halinde neler olabileceğine yönelik çalışmanızın bizlere ve pek çok kimseye yol göstereceğini biliyorum, bu talebimi yineliyorum.
  Bu konuda şimdiye kadar hiç olmadığım kadar ısrarcıyım. Keza bu konuda kendisine ulaşıp iletişim kurabileceğim sizden daha bilgili bir şahıs tanımıyorum. Bu bilgiyi ve yapacağınıza emin olduğum titiz çalışmanızın sonucunu kamuoyuna sunmak hem göreviniz hem de sorumluluğunuzdur, sorumluluğumuzdur.
  Bütün grafikler ve sosyonomik altyapı, sonu küresel bir nükleer felakete dönüşecek bir savaş saçmalığının eşiğinde olduğumuzu gösteriyor. Ancak benim inancım bunun bilinen anlamda bir Kader OLMADIĞI ve dolayısı ile az sayıda da olsa sağduyulu bireyler tarafından değiştirilebileceği yönünde. Tüm geçmiş bilgelerimiz (Aristo, Platon, Hz. Muhammed, Mevlana, Atatürk ve aklıma şu anda gelmeyen ve esasen isimlerinin değil yapmaya çalıştıklarının önemli olduğu) tarafından, insanlığın gelişimi ve tekamülünü tamamlayabilmesi için, mal-mülk(mülkiyet-bireysel sahiplenme), şehvet, yeme-içme, uyuma düşkünlüğü vs. geçici dünya heveslerinden (ki bu esasen içimizde ve dışımızda da bulunabilen şeytan sembolünün en baskın görünümlerinden birisidir) bireysel olarak uzak durulması ve bu heveslerin organize hale geldiği emperyalizme(zalime ve zulme) karşı da dimdik (kıyamda-namazdaki kıyam bu duruşun sembolüdür) durulması ve mücadele edilmesinin zorunluluğuna dikkat çekilmiştir.
  Bu cümlelerden olarak, insanoğlunun tekamülünü tamamlayabilmesi ve gittikçe cehenneme döndürülmeye çalışılan dünyamızın yeniden özüne yani cennete çevrilebilmesi için, küresel emperyalistlerin uşaklığını yapanların savaş çığırtkanlıklarına kulaklarımızı tıkamalı ve hatta elimizden geliyorsa bu çığırtkanların ağızlarını bir daha açamamacasına kapatmalıyız. Bu konuda herkesin bilgi ve deneyimi doğrultusunda yapabilecekleri vardır muhakkak; herkes kapasitesince üzerine düşeni yapmalıdır canla-başla. Aksi takdirde dönüşü olmayan bir sona giden dünyaya bizden sonra gelecek olanlara vermemiz gereken ama veremeyeceğimiz çok büyük bir hesabımız var demektir.
  Tuncer Hocam, uzmanı olduğunuz konuda kapasitenizi de zorlayarak ve benim bilemeyeceğim daha önemli bir işiniz yok ise bu çalışmayı ve hatta benim aklıma gelmeyen daha fazlasını da yapmanızı sizden istiyorum, talep ediyorum, istirham ediyorum, yalvarıyorum ve başka yapmam gereken birşey varsa yapmaya da hazırım.
  Bunu, borçluyuz. Her başlangıcı olanın mutlaka bir de sonu vardır; dünyamızın da içinde yer aldığı evrenin de bir sonu var bu nedenle. Yani zaman daralıyor hocam; geçen her an bizlerin tekamülü için var edilmiş bu evrenin sonunu yakınlaştırıyorken yetmezmiş gibi saçma sapan ve akla mantığa aykırı hal ve hareketlerimizle bu sonu daha da yakınlaştırıyoruz. Elinizden geleni, acele etmek ile çalışmanın eksik olması ve yavaş olmak ile çalışmanın gecikmesi arasındaki dengeyi gözeterek en optimum şekilde yapacağınızı biliyorum. Bu konuda burayı takip eden kardeşlerimizin de katkıları olursa çok güzel olur.
  İyi ve kolaylaştırılmış çalışmalar.
  Hasan Kutlay Toktaş (Allah kulu)

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s