Tweet/30 Temmuz 2012

Reklamlar

“Tweet/30 Temmuz 2012” için 6 yorum

 1. Merhaba Hocam,
  Anlasılan o ki yeterince mal iteleyemediler ki, güruhu karşı daha inandırıcı olabilmek için muhtemel bir desen değişikliğine gidilmekte Cortezlerce. Ama büyük resim değişmeyecektir.
  Bir süre önce dikkatimi çeken ve bir yorumda yazdığım usd/tl grafiğindeki üçgenimsi görüntü de 21 Şubat-1 Haziran hareketinin düzeltmesi içerisindeki a-b-c-d-e tarzında bir yapılanma ve B olarak etiketlenebilecek sanırım. Önümüzdeki bir kaç hafta her iki son çabaların da nihayetleneceği zaman dilimleri olacak muhtemelen. Ya sonra?
  Tabi ki sonrasını pek çoğu ile birlikte yaşayıp deneyimleyeceğiz; her ne kadar birileri bas bas bağırarak kehanet gibi ilimlerle yaklaşan konusunda uyarsa da, dalga pek çoğunu altına alacaktır. Anladığım kadarı ile sistemde figuran ve dekor çoğunlukta; başroller ise azınlıkta olmak durumunda her zaman. Ne kadar da bir yazarı ve yönetmeni olan sinema filmini ya da tiuatro oyununu andırıyor değil mi hayat.

  “ Dünya bir oyun sahnesi, bizler birer oyuncuyuz… Bütün erkekler ve bütün kadınlar, sırası geldiğinde girerler ve çıkarlar bu oyun sahnesine…” W.Shakespeare

  Bu dünya hayatı sadece bir oyun ve oyalanmadan ibarettir. Ahiret yurduna gelince, işte asıl hayat odur. Keşke bilmiş olsalardı. (ANKEBUT/64)

  Biliniz ki dünya hayatı bir oyun, bir eğlence, bir süs ve kendi aranızda övünme, mal ve evlat çoğaltma yarışından ibarettir. Bu, tıpkı bir yağmura benzer ki; bitirdiği ot, ekincilerin hoşuna gider, sonra kurur, onu sapsarı görürsün, sonra çerçöp olur. Ahirette ise çetin bir azab; Allah’tan mağfiret ve rıza vardır. Dünya hayatı, aldatıcı bir zevkten başka bir şey değildir. (HADİD/20)

  İnsanlara kadınlar, oğullar, yüklerle altın ve gümüş yığınları, salma atlar, davarlar, ekinler kabilinden aşırı sevgiyle bağlanılan şeyler çok süslü gösterilmiştir. Halbuki bunlar dünya hayatının geçici faydalarını sağlayan şeylerdir. Oysa varılacak yerin (ebedî hayatın) bütün güzellikleri Allah katındadır. (AL-İ İMRAN/14)

  Pek çok alakasız kaynakta buna benzer pek çok deyiş, öz deyiş, söz ve ata sözü bulmak mümkün. Esasen tüm önyargılardan sıyrılarak değerlendirilebildiğinde hepsinin aynı şeyi söyledikleri görülür. İnsanlar arasındaki her türlü ayrım gibi, inanan-inanmayan ayrımı da en temel ayrımlardan birisi olarak, insanlığın tekamülüne, evrilimine mani olan dünya sevdalısı şer odaklarının ekmeklerine yağ sürmektedir.
  “İlim (bilgi) Çin’de bile olsa ona ona talip olun, çünkü ilim her müslümana farzdır.” Hz.Muhammed.
  Çin hem çok uzak hem de müslüman olmayan ilim sahibini simgeler ve bilgi dünyanın herhangi bir noktasında ve önyargılarla ayrıştırıldığımız birey ve toplumlarda da çıkabilir ki bu esasen insanların tekamül edebilmek (evrilebilmek) için tüm ikilik ve ayrıştırma çabalarına inat birlikte hareket etmeleri için sistem tarafından bilinçli olarak böyle olması istenmiştir.
  Bütün şeytani ve ayrrımlardan çıkar sağlayıcı şer odaklarının oyunlarını tera çevirip başlarına geçirmak için bilinçli ve ilim sahibi birey ve toplumların bilgilerini birleştirmeleri zorunluluğunun farkında olarak hareket etmeleri zorunludur.
  “Böl, parçala, yönet” ilkesi kimlerin ilkesi ise her türlü suni ayrımcılıktan onlar fayda sağlamaktadır.
  Çok az da olsa iyilerin tüm şahsi beklenti ve çıkarları bir kenara bırakarak birliktr hareket etme zamanıdır artık; geri dönüşü çok pahalıya mal olabilecek noktaya varmadan.

  Herkese ama herkese saygılarımı sunuyorum. Tuncer Hocam’a ayrıca kolaylaştırılmış çalışmalar diliyorum.

  Beğen

 2. Tuncer Bey merhaba ,

  Bu kadar olumsuz bir gundem var iken VIX in hala yukari dogru hareketlenmemis olmasini neye bagliyorsunuz ? Yukselis oncesi ciddi bir taban olusumu mu yoksa gundeme kayitsiz bir yatirimci toplulugu mu olarak ? Dun endeksler toparlanmayi beceremeyip ciddi duserken VIX in %7 dusmesi yoksa endeksin olusturulmasi ile ilgili bir olcum / bilesen hatasi mi ?

  Saygilarimla
  Faruk Han

  Beğen

 3. Uzunca bir aradan sonra yeniden merhaba herkese ve özellikle Tuncer Hoca’mıza.
  Yaklaşık bir haftadır depozitomuzu geri alabilmek için bir ev boyama macerasına giriştiğimiz için uğrayamadım; raporumu ve geç kağıdımı ayrıca takdim edeceğim.
  Daha önce de talep etmiştim ama sanırım (bizim oralarda bir deyim vardır:”taramalı tüfek gibi ” diye) o dönemde taleplerimi taramalı tüfek gibi ard arda sıraladığım için yetişmek mümkün olmadı. Talebim şu idi: usd/tl ile altın/ons grafiğinde önümüzdeki kısa orta ve uzun vadede aynı yöne, daha doğrusu yukarı yönlü, sert bir kırılma ihtimali ne kadardır? Tabi ki sosyonomik arka plan değerlendirmesi ile birlikte. Keza bunu talep etme sebebimin tarafınızca anlaşıldığını tahmin ediyorum.
  Kolaylaştırılmış çalışmalar, barış ve esenlik diliyorum herkese.

  Beğen

 4. Sn Toktaş,

  Talep etme sebebiniz tarafımca anlaşılamadı. Blog – adı ve tanımı gereği – kişiseldir ve kapsamı ve içeriği kişisel olarak tarafımdan belirlenmektedir. Benim de sizden talebim, içerik ve kapsamla ilgili herhangi bir şey talep etmemeniz olacak.

  Beğen

 5. Pek tabi ki talebinizin gereği tarafımca yerine getirilecektir.
  Blog vs. konularla ilgili cahil olduğum bir gerçek; bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.
  Bir şey talep etmeden şu fikrimi paylaşmak isterim: Naçizane öngörüm, “usd/tl ve altın/ons grafiğinde eş zamanlı yukarı hareketlenmesi, ülkemizin de içerisinde bulunduğu ve dünyanın kalbi denebilecek coğrafyada, bazı büyük karışıklıkların habercisi olabilecektir.” şeklinde. Doğrusunu Allah bilir.
  Zaman zaman coşkunluğa gelip, alakasız konulara da dalıp haddi aşabiliyorum, kontrol etmeye çalıştığım bu olumsuz özelliğimden ötürü rahatsızlık verdiğim herkesin ve özellikle blog sahibi Sn. Şengöz’ün affına sığınırım.
  Herkese iyi vakitler, ferahlatıcı nefesler dilerim.
  Sn. Şengöz size de ev sahibi olarak ayrıca iyi çalışmalar dilerim.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s